Poslední samuraj
29. 9. 2006
Premiéra Posledního samuraje v České republice byla 19. 2. 2004. Psát něco jako recenzi v tuto chvíli jistě již nemá cenu, proto pojmu tento článek nestandardně. Nejsem zrovna "filmofil", neženu se hned na každou novinku do kina, spíše počkám, co mi o filmu řeknou známí, kteří jej viděli. Pokud film hodnotí kladně, rád se zajdu podívat. Ovšem nezřídka kdy na rozdíl od Posledního samuraje "dobrý film" považuji za totální propadák, jako například Slzy slunce s Brucem Willisem v hlavní roli (prachsprostá propaganda hrdinství a ušlechtilosti US Army, která filmovým provedením dosti pokulhává).
Film versus realita
Chtěl bych, aby film, který shlédnu, něco řekl, předal nám nějaké poselství, které ovšem nemusí být na první pohled zřejmé... Nemělo by se střílet samopalem s hlavní druhému vojákovi těsně u hlavy, zatím co on ještě podává hlášení vysílačkou.... (po cca hodině strávené na střelnici střelbou z Magnum 357 mi i při použití sluchátek ještě do večera pískalo v uších).
Jinak založeného diváka takovéto věci třeba ani nenapadnou. Nevadí mu, že sedm chlapů tváří v tvář dvěma stovkám po zuby ozbrojených nemá opravdu velkou šanci, ale ve filmu jim dávají takovou čočku, že by i Rambo zbledl závistí. Nevadí mu, že v reálu by po zasažení z "pětačtyřicítky" (průměr hlavně 0,45 palce, 1 palec = 25,4 mm) do ruky ta ruka uletěla nehledě na to, do které její části zásah dostal. Takto zaujatá jsou má hodnocení "dobrého" nebo "špatného" filmu.
Ted už dost filosofování a podívejme se, jak v rámci mého hodnocení dopadl Poslední samuraj.
Kapitán Nathan Algren (Tom Cruise)
Kapitán Nathan Algren je veteránem z americké občanské války, kde zabíjel ženy i děti a následkem tíhy svědomí se z něj stal alkoholik snažící se zajistit si obživu účinkováním v jakémsi divadle. Jenže osud se na něj "usměje" a je vyslán do Japonska, aby zde za tučný žold císaři pomohl s přeměnou jeho armády. Prostě pro peníze udělá cokoliv. Jeho práce spočívá v první fázi ve vycvičení pravidelné japonské armády v používání moderních amerických zbraní (pušky, kanony, kulomety...), samozřejmě zakoupené Japonskem od americké vlády.
Samurajové
Vidíte to: peníze, moc, zabíjení - hlavně, že se penízky hromadí a vliv roste. Kapitánovi Algrenovi nelze upřít, že je velmi schopný bojovník a stratég. Snaží se získat co možná nejvíce informací o "svém" protivníkovi, samurajích. Ti jsou mu líčeni jako největší barbaři a bandité (jaká to "podobnost" s indiány, proti kterým bojoval dříve).
Algren v horách a jeho nová životní filozofie
I přes nepřipravenost vojáků a důrazný nesouhlas Algrena přichází první střet se samuraji, ve kterém Algren bojuje doslova a do písmene jako tygr a utrpí četná zranění (většina císařské armády ale dopadne podstatně hůř). Na příkaz nejvyššího samuraje Katsumota není zabit, ale vzat do zajetí do vesnice v horách, kde mají samurajové svou baštu. Celou zimu (nepřipadalo mi to jako zima, ale říkali tomu tak) tráví v zajetí, je léčen, vyléčen, ale nenosí pouta, může chodit, kam chce, stejně nemá jak utéci. Poznává životní styl samurajů a zjišťuje, že to nejsou vůbec žádní barbaři, ale moudří, čestní a nesmírně hrdí lidé. Nachází znovu chuť do života, do takového života, pro který stojí za to zemřít.
Lidé jsou nepoučitelní aneb sledujte filmy pozorně
Ve filmu je vidět vše, s čím se setkáváme i dnes a ani po tolika letech se z toho nepoučíme...... Touha po moci, intriky, peníze, bezohlednost, násilí, smrt, arogance, čest, přátelství, láska, slabost... Ale možná to tam každý neuvidí. Pokud se vám líbí filmy typu Černý jestřáb sestřelen (Black Hawk Down), Klub Rváčů (Fight Club), Čistá duše (Beautiful mind), bude se vám asi líbit i Poslední samuraj.